október
2021

Nespájajte poistenie s hypotékou

Dnes sa pozrieme na to aké je nevýhodné spojenie hypotéky a životného úverového poistenia, ktoré sa Vám snaží každá banka podsúvať.

Andrea Hudecová

Andrea Hudecová

Každá banka Vám dnes pri ponuke hypotéky ponúkne aj životné úverové poistenie. Aby vytvorila na oko výhodné ponuky je tento balíček hypotéka + životné úverové poistenie previazaný zľavou z úrokovej sadzby.

To, čo je ponúkané zo strany banky za vyhodné riešenie je práve v týchto prípadoch pre klienta veľmi nevýhodné.

Riešila som včera prípad klientov. Presne takéto prípady sa opakujú denne. Banka ponúkla zľavu z úrokovej sadzby vo výške 0,20 % v prípade, že si klient vezme k hypotéke aj životné úverové poistenie. Pochopiteľne išlo o poistenie sesterskej poisťovne patriacej do rovnakej bankovej skupiny.

Zľava na úroku ušetrila klientom 14,30 EUR mesačne. Poistenie však vyšlo na osobu 65,73 EUR mesačne. Pri dvoch žiadateľoch by bol náklad na poistenie 131,46 EUR mesačne.

Úplne rovnaké parametre poistenia, ktoré banka ponúkla za 65,73 EUR mesačne som pre klientov zabezpečila v inej poisťovni za 29,01 EUR mesačne. Pri dvoch poistených osobách to vyšlo na 58,02 EUR mesačne. Dokonca aj pri mierne vyššej mesačnej splátke hypotéky som rodinnému rozpočtu klienta ušetrila 59,15 EUR mesačne.

Jana Kováčová

Jana Kováčová

Banky aktuálne požičiavajú hypotéky s veľmi nízkou maržou. Vziať si dnes hypotéku je veľmi výhodné. Nízka marža hypoték je bohužiaľ doháňaná nevýhodnými a extrémne predraženými vedľajšími produktami, ktoré sú s hypotékou spájané do “ výhodných balíčkov”. Využiť takto “výhodný balíček” je potom veľmi drahé riešenie.

Pokiaľ využijete životné úverové poistenie ponúknuté bankou, ktoré je každý mesiac pre dvoch ľudí drahšie až o 73,44 EUR, potom z Vás banka zbytočne vytiahla 881,28 EUR ročne a za 40 rokov splácania hypotéky je to 35 251 EUR. A niekoľko desiatok tisíc ušetriť alebo neušetriť je dosť podstatný rozdiel.

Tak si teda vezmite našu tisícovú radu a poistenie si dohodnite samostatne mimo hypotéku.

Vzorec na koniec:
Hypotéka + poistenie = šťastný bankár za Vaše peniaze

späť
logo

Tento článok je súčasťou pravidelného bulletinu spoločnosti Ekonomické stavby, ktorý vydávame v spolupráci s odborníkmi. Ak sa vám článok páčil a chceli by ste pravidelne dostávať informácie formou bulletinu, zaregistrujte sa k odberu tu.